Drahobejlova 6
CZ 190 00
Praha 9
 
       
 
    M3V Nabídka Zákazníci Archiv    

Nabídka



(C) 1997-2007

 

 

Problematika přeměny


Přeměna zaknihovaných akcií na akcie listinné je náročný proces probíhající v několika návazných krocích.

Kupónová privatizace není pouze ekonomickým „zázrakem“ minulého tisíciletí, ale je i „digitálním činem“ zmíněného tisíciletí. Obě kola kupónové privatizace vrhla na veřejné trhy nevídané množství zaknihovaných akcií. Tak jsme se vlastně stali držiteli akcií složených ve formě 0 a 1 zaknihovaných (jako digitálnímu člověku mi tento název nesedí) někde na magnetických médiích. V prvních letech jsme o tom, že se 0 a 1 nezamíchaly, dostávali počítačový výpis svého majetku. A zde nastává první problém! Měli jsme za něj platit! Protože většina z nás neuhradila poplatek, byla korespondenční výpisová služba zrušena a ten, kdo se o svůj majetek stará, musí zajít na přepážku SCP. Takže dnes drtivá většina akcionářů ani neví, kolik a jaké akcie vlastní. Zrušení placených výpisů jednotlivým akcionářům však SCP vedlo k převedení poplatků na akciové společnosti.

Finanční náklady, které SCP požaduje od akciových společností, vedou společnosti k přeměně akcií na akcie listinné. Většina akciových společností přeměnu provádí z důvodu vyřazení z registrovaných trhů.

Zaknihovaná akcie je výhodná pro její obchodování a pro časté změny majitele. Proto má většina společností z kupónové privatizace akcie na majitele v zaknihované podobě.

Listinná akcie je po prvotních nákladech výhodná hlavně pro společnosti s ustáleným složením akcionářů a s akciemi, které nejsou registrovány na veřejných trzích. Listinná akcie neregistrovaná na veřejných trzích musí mít ochranné prvky shodné se směnkou.

Není pochyb o tom, že akciové společnosti s akciemi obchodovanými na BCPP nebo na RM-Systému budou setrvávat na akciích zaknihovaných.

Na listinné akcie přechází společnosti, které chtějí zjednodušit akcionářskou agendu, konsolidovat složení akcionářů a hlavně do budoucnosti snížit náklady s evidencí akcionářů. Zdražování služeb poskytovaných Střediskem cenných papírů vede představenstvo společnosti k názoru, že pro společnost i pro akcionáře je z dlouhodobého hlediska výhodné změnit podobu akcií společnosti na listinné.

Postup vydávání listinných akcií navrhujeme vydáním hromadných akcií. Každý akcionář, pokud o to výslovně nepožádá, bude držitelem hromadné listinné akcie a tímto bude na valné hromadě předkládat jednu akci. Tím se zjednoduší předkládání akcií při výkonu akcionářských práv.

Klady a zápory přeměny jsou:

Klady Zápory
  • abstraktní majetková podoba zaknihované akcie bude konkretizována v podobě cenného papíru, akcionáři budou vlastnit „materializovanou“ papírovou akcii
  • při výměně akcií se sníží počet akcionářů
  • ve veřejné dražba se prodají akcie „nekomunikujících“ akcionářů
  • úspora poplatků za vedení evidence a výpisových služeb registru zaknihovaných akcií
  • nebude třeba hradit náklady spojené s registrací převodu zaknihovaných akcií prostřednictvím SCP. Akcionář tedy nebude muset hradit žádné další poplatky spojené s převodem akcií
  • pro strany smlouvy o převodu akcií, které nejsou registrovány na veřejném trhu je tedy snazší předat si přímo mezi sebou listinné akcie, než zajišťovat převod v SCP

 

  • náročnost přeměny
  • jednorázové náklady
  • „nezjistitelnost“ složení akcionářů u akcií na majitele v listinné podobě

 

Proces přeměny je administrativně náročnější a předpokládá několikerou komunikaci s akcionáři společnosti. Tato komunikace ale zároveň vyřadí z akcionářů ty „neživé“, tedy ty, kteří se o svůj majetek (akcie) nestarají. Výsledným stavem po přeměně je dle našich zkušeností méně než 1/4 počet akcionářů. Většinový vlastníci mají možnost nakoupit akcie vyřazených akcionářů za „nabídkovou“ cenu.

A nyní konkrétně:

Postup přeměny

  • Valná hromada provede přeměnu podoby. Usnesení valné hromady musí být zapsáno v Obchodním rejstříku a od této doby je platné a lze provádět další kroky.
  • Akcionářům vlastnícím akcie na majitele se musí usnesení valné hromady a podmínky výměny oznámit způsobem uveřejňování oznámení o konání valné hromady dle zákona a stanov společnosti. Toto oznámení lze sdělit i jiným adekvátním nebo pro akcionáře výhodnějším způsobem. Akcionářům vlastnícím akcie na jméno je společnost povinna oznámení doručit dle ustanovení stanov, nejspíše dopisem.
  • Po zrušení registrace u SCP společnost provede vydání listinných akcii a ty dle podmínek specifikovaných v usnesení valné hromady předá akcionářům. Ti se musí aktivně sami dle oznámení dostavit do předem určeného místa pro vyzvednutí akcií.
  • Listinná akcie, která není registrována na veřejném trhu nemusí mít zvláštní ochranné prvky. Listina musí být označena zákonnými náležitostmi a musí být identifikovatelná. Při výměně akcií se uvede jméno akcionáře a předají podmínky nakládání s těmito akciemi. Je povinností akcionáře, aby se k akcím choval jako k cennému papíru.
  • Usnesení valné hromady by mělo obsahovat možnost vydávání hromadných akcií. Je nutné zapracovat do stanov možnost vydávání listinných akcií. Tím se minimalizuje tištěný náklad.
  • Dle zákona o cenných papírech § 11 odst. 10 se ustanovuje postup, jak naložit s nevyzvednutými akciemi: „Pokud je majitel cenného papíru v prodlení s převzetím listinného cenného papíru, postupuje emitent přiměřeně jako při nevyzvednutí listinných akcií podle obchodního zákoníku. “To znamená, že se provede opětovná výzva s "přiměřenou dobou výměny“.
  • Jestliže akcionář nepřevezme akcie ani v dodatečné přiměřené lhůtě, představenstvo je prodá prostřednictvím obchodníka s cennými papíry na účet akcionáře na veřejném trhu, jsou-li registrované, nebo ve veřejné dražbě. To znamená, že akcie jsou prodány a výnos z tohoto prodeje vznikne jako závazek společnosti vůči třetí osobě. Splatnost tohoto závazku vznikne dnem prodeje. Cena prodeje není stanovena, určí ji dražebník v průběhu dražby. Zprávu o veřejné dražbě společnost akcionářům povinně zasílá v souladu s § 214 odst. 4 obchodního zákoníku, resp. Z dražební vyhlášky, jak ukládají předpisy o veřejných dražbách.
  • Samostatnou otázkou je, zda je pro společnost výhodná přeměna na akcie listinné na majitele nebo na jméno. Každá z variant má své úskalí a trochu odlišný průběh.

Firma M3V Praha je připravena na zakázku vypracovat dokument přeměny podoby akcií a to od přípravy valné hromady a jejího usnesení až po harmonogram oznamování, výměny a následné dražby. Dokument reflektuje na specifika společnosti, to je základní kapitál, rozložení hlavních akcionářů a jejich požadavkům. Zároveň aplikuje ustanovení stanov společnosti a navrhuje nutné nebo doporučené změny stanov.

Jako specializovaná firma jsme připraveni se podílet na zajištění potřebných činností.

Spoluprací s námi získáte jistotu, že provedené činnosti a navržené postupy budou v souladu se zákonem a akceptovatelné pro akcionáře.